W pracowni tkaniny artystycznej uczeń poznaje proces powstawania tkaniny od projektu przez snucie i wykończenie. Uczy się projektowania dywanów ,kilimów i tkania ich w dalszym procesie za pomocą splotów; płóciennego, sumakowego ,dywanowego itp.
Po za tradycyjnym tkaniem form użytkowych uczeń projektuje obiekty przestrzenne i unikatowe poszukując niestandardowych rozwiązań zaczerpniętych z rzeczywistości rozwijając tym wyobraźnie.
Dzięki zapoznaniu się z podstawami technik tkackich i projektowaniu form użytkowych i unikatowych uczeń może kontynuować naukę na uczelniach artystycznych na następujących kierunkach:
- tkanina
- ubiór
- biżuteria
- scenografia
- kostiumografia
- projektowanie wnętrz
- design
W przyszłości może zostać projektantem dywanów, tkanin, ubioru i przedmiotów użytkowych czyli szeroko pojętym designerem.
Dekoratorstwo:
Dekoratorstwo, czyli wstęp do projektowania - to specjalność w trakcie, której przekazywana jest wiedza z zakresu:
- architektury
- urbanistyki
- architektury wnętrz
- architektury krajobrazu
- wzornictwa
Specjalność ma za cel przybliżyć specyfikę pracy projektanta/architekta. Uczniowie mają w trakcie zajęć mogą posiąść m. in. umiejętności manualne (tworzenia makiet), uczyć się kompozycji i doboru barw (składanie plansz), obsługi programów (modelowanie brył 3d i rysowanie projektów).
Ponadto mogą nauczyć się pracy w grupie, solidarności, odpowiedzialności za każdy etap procesu projektowania oraz umiejętności nieszablonowego myślenia.
Zajęcia ze specjalności są prowadzone przez czynnych zawodowo architektów lub projektantów, którzy są specjalistami w swoich dziedzinach. Przekazywana przez nich wiedza jest później poszerzana i rozwijana na wybranym kierunku studiów.
Szkoła zapewnia odpowiednie wyposażenie sal dydaktycznych, adekwatne do bieżących potrzeb i etapu nauczania.
Pracownie wyposażone są między innymi w nowoczesny ploter laserowy o dużym polu roboczym, indywidualne stanowiska komputerowe dla uczniów, a także akcesoria niezbędne do projektowania.